Նոյեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել մայրաքաղաքի առաջին սքեյթ-պարկի բացման արարողությունը, որին մասնակցել են ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ղեկավար Հրաչյա Հակոբյանը, խմբի անդամներ, գործադիրի ներկայացուցիչներ, հյուրեր Ուկրաինայի խորհրդարանից, երեւանցիներ:
Օղակաձեւ զբոսայգու համալիր բարեկարգման ու թեմատիկ այգիների ստեղծման աշխատանքները կատարվել են Երեւան համայնքի բյուջեի միջոցներով եւ քաղաքի բարեկամների ֆինանսական աջակցությամբ: Սքեյթ-պարկի կառուցումը ֆինանսավորել է Ուկրաինայի հայերի միությունը (ՈւՀՄ), նախաձեռնողը ՈւՀՄ նախագահ Վիլեն Շատվորյանն է: Պարկը կառուցվել է միջազգային չափանիշներին համապատասխան, բարձրակարգ նյութերով:
ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ղեկավար Հրաչյա Հակոբյանը երիտասարդների առողջ եւ ակտիվ ապրելակերպին օժանդակող նման պարկի ստեղծումն անհրաժեշտ է համարել: Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի ՀՀ-ի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Արտյոմ Դմիտրուկի համոզմամբ էլ սքեյթ-պարկը յուրօրինակ նվեր է երեւանցիներին: ՈւՀՄ նախագահ Վիլեն Շատվորյանը կարեւորել է նման նախաձեռնությունները՝ հավելելով, որ այգին եւ՛ ժամանցի, եւ՛ սպորտի սիրահարների համար է:
Բացման արարողությանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Ուկրաինայի մեր հայրենակիցների աջակցությամբ ժամանցի նման վայրի կառուցումը:
Խորհրդարան է այցելել Քիշնեւի քաղաքապետ Իոն Չեբանի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը մայիսի 17-ին հանդիպել եւ զրուցել է Երեւանի «Գլաձոր» համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի ուսանողների հետ: Արմեն Եղոյանն ուսանողներին մանրամասն ներկայացրել է հանձնաժողովի գործառույթները, պատգամավորների գործունեո...

15 ноября состоялась торжественная церемония открытия первого скейт-парка столицы, на которой присутствовали руководитель группы дружбы НС Армения-Украина Г.Акопян, члены группы, представители исполнительной власти, гости из Верховной Рады Украины, а также ереванцы.
Комплексное благоустройство Кольцевого бульвара и создание тематических парков осуществляется на средства бюджета Еревана и при финансовом содействии друзей города. Строительство скейт-парка, построенного по международным стандартам и из высококачественных материалов, осуществлено Союзом армян Украины (САУ) по инициативе его председателя В.Шатворяна.
Руководитель группы дружбы НС Армения-Украина Г. Акопян отметил актуальность создания подобного парка, поддерживающего здоровый и активный образ жизни молодежи. По словам руководителя группы по  межпарламентским связям Верховной Рады Украины А.Дмитрука, скейт-парк – уникальный   подарок ереванцам. Президент САУ В.Шатворян подчеркнул важное значение подобных инициатив, добавив, что парк предназначен для досуга, любителей спорта.
В церемонии открытия принял участие Председатель НС А.Симонян. Выступая перед журналистами, он особо отметил важность строительства досугового объекта при поддержке наших соотечественников в Украине.